Technologia

Technologia / Produkcja / Zdobienie

W naszej pracowni powstają dwa rodzaje płytek ceramicznych:

Płytki ceramiczne ręcznie robione. Płytki te powstają od początku do końca w naszej pracowni. Proces ich wytwarzania przebiega zgodnie z tradycyjnymi technikami produkcji hiszpańskich płytek azulejos. Najpierw z gliny o odpowiednim składzie formujemy płytki, które schną około 1-2 tygodnie, a następnie są wypalane w temp 1 050 stopni na tzw “biskwit” w piecu ceramiczny. Kolejnym etapem jest ich zdobienie barwnymi szkliwami i angobami, a następnie końcowy wypał również w wysokiej temperaturze. Warstwa barwnych szkliw pokrywających płytki oprócz walorów estetycznych pełni ważną funkcję. To dzięki niej płytki odporne są na działanie czynników zewnętrznych: ścieranie, zarysowanie, działanie detergentów, środków chemicznych itp.

Płytki ceramiczne ręcznie zdobione. Tutaj wykorzystujemy gotowe płytki ceramiczne producentów krajowych (Opoczno) i zagranicznych (głównie Włochy i Hiszpania). Płytki te następnie są indywidualnie zdobione w naszej pracowni, a następnie wypalane w wysokiej temperaturze w piecu ceramicznym. Wypał ten zapewnia tak ozdobionej płytce wysoką trwałość zdobienia i odporność na wymienione wcześniej czynniki zewnętrzne.

Zdobienie

W obydwu liniach, płytki ceramiczne zdobione są wysokiej jakości szkliwami i angobami, a następnie wypalane w piecu ceramicznym w temperaturze 1 050 stopni.
Proces ten gwarantuje najwyższą trwałość wykonanego zdobienia. Barwne wzory na płytkach odporne są na działanie wody, oraz wszelkie mechaniczne czynniki zewnętrzne. Nasze płytki mogą być wykorzystywane również w łazienkach, kuchniach, mogą być czyszczone, myte i szorowane nawet drucianymi ściereczkami.

Stosowana w naszej pracowni technika zdobienia płytek nie ma nic wspólnego z popularnymi obecnie, ale nietrwałymi sposobami nadruku na wyrobach ceramicznych ( np kubkach  itp), których powierzchnia często ulega zarysowaniu np w zmywarce. Do zdobienia naszych płytek ceramicznych stosujemy szkliwa (a nie toner drukarki), oraz wypał w wysokiej temperaturze około 900 stopni (kubki utrwala się w temp 160 stopni). Oba te czynniki gwarantują wysoką trwałość mechaniczną wykonanego przez nas zdobienia.

Nasze płytki

Płytki ceramiczne ręcznie robione powstają od samego początku w naszej pracowni, ze starannie wyselekcjonowanej gliny. Pełna kontrola nad procesem formowania gliny, umożliwia nam nadanie płytkom indywidualnych i nietypowych wzorów.

Płytki fabryczne ręcznie zdobione – pracujemy tylko na najlepszej jakości płytkach producentów krajowych (Opoczno) i zagranicznych (głównie Włochy i Hiszpania). Większość płytek JumaTile ma format 10 x 10 cm., oraz 20 x 20 cm. Na specjalne zamówienie dostępne są również w wymiarach np: 5 x 10 cm, 30 x 30 cm, 30 cm x 60 cm.
Możliwe jest również wykonanie zdobienia na powierzonych nam płytkach ceramicznych w uzgodnionym formacie. Wymaga to jednak wcześniejszej próby zdobienia i wypału w naszym piecu ceramicznym.

Wzornictwo

Naszą inspiracją jest sztuka azulejos. Jesteśmy jednak otwarci na nowoczesne linie wzornictwa, stąd w naszej kolekcji płytki ze wzorami japońskimi, szczypta typografii, okruchy op artu, oraz trendy współczesnej grafiki.
Poza wzorami na naszej stronie, wykonujemy zdobienia na płytkach wg indywidualnych projektów naszych klientów.

Możemy również zaprojektować wzór na indywidualne zamówienie. Dysponujemy szeroką bazą graficzną tradycyjnego wzornictwa azulejos, ornamentów orientu czy wzorów Japonii. Jeśli projekt wnętrza zakłada dużą ścienną grafikę na płytkach pod prysznicem, lub nowoczesną typografię w przestrzeni kuchennej, współpracujący z nami designerzy zaprojektują ją od podstaw.

Kolorystyka

Pełna paleta barw w jakich możemy zdobić nasze płytki znajduje się tutaj.

Szczególnie polecamy kolory metaliczne. Kolory te w zależności od kąta obserwacji zmieniają swoje walory wizualne, a ich metalizująca powierzchnia stwarza wrażenie dodatkowej głębi.

Specyfikacja płytek

Już wkrótce uzupełnimy informację techniczną o naszych płytkach.

FAQ

– Czy w ramach jednego zamówienia można wybrać kilka wzorów płytek w różnych kolorach, do stworzenia tzw kompozycji patchwork ?

Tak, jest taka możliwość, wówczas cena jest nieco wyższa niż zamówienie składające się wyłącznie z jednego wzoru płytek. Na cenę ma wpływ ilość wybranych wzorów.

– Dlaczego na wzorach ułożonych z płytek pojawiają się przerwy w ciągłości wzoru na łączniu płytek?

Przerwy w ciągłości wzoru na łączeniu płytek wynikają z dwóch czynników. Pierwszy z nich to fuga dzieląca płytki. Na wizualizacji wzorów na naszej stronie, zakładamy przerwę między płytkami ona szerokość fugi 1,5 mm. Układając płytki we wzór szerokość fugi można zmniejszyć, co zwiększy ciągłość wzoru. Drugi czynnik wynika z tego, że zdobienie płytek kończy się około 3 mm przed krawędzią płytki.